Tek kullanımlık şifrenin faturası 30 Milyon TL


Tüketiciler Birliği Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Dinç, bankaların, şubelerde yapılan işlemlerde olduğu gibi internet şubesinde de güvenliği ücretsiz sağlamak zorunda olduğunu söyledi.
Mustafa Dinç, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) Bankalarda Bilgi Sistemleri Yönteminde Esas Alınacak İlkelere İlişkin Tebliği uyarınca, 1 Ocak 2010 tarihi itibariyle Bireysel İnternet Bankacılığına giriş için SMS ile tek kullanımlık şifrenin zorunlu hale geleceğini anlattı.

“Tek kullanımlık Şifre” uygulamasının yeni bir uygulama olmadığı nı ifade eden Dinç, “Yeni olan internet üzerinden yapılan işlemlerden ücret talep edilmesi. Bankalar, şubelerde yapılan işlemlerde olduğu gibi internet bankacılığında da güvenliği ücretsiz sağlamak zorunda. Tek kullanımlık şifrelerden alınacak ücretler, bankalar için yeni bir gelir kapısı olacağa benziyor” dedi.
Tek Kullanımlık Şifre (TKŞ) uygulamasının tüketici açısından olumlu bir durum olduğunu, ancak bankaların sağladığı güveni ücretlendirmeye başlayacağını belirten Başkan Dinç, bankaların zaten internet üzerinden yapılan bir çok işlemden ücret aldığını da dile getirdi.
Bankaların “Tek Kullanımlık Şifreler” için 10-20 kuruş arası nda ücret talep edebileceğini iddia eden Dinç, şunları kaydetti:
“Bu rakam küçük gibi görünüyor. Ancak, Türkiye’de yaklaşık 13 milyon hesap internet bankacılığına açık. Bunun 6 milyonu aktif olarak kullanılıyor. İnternet üzerinden yapılan EFT tutarı yıllık 500 milyar lirayı geçiyor. Bazı bankalar bunun üzerinden oransal kar alıyor. İnternet üzerinden yıllık 150 milyon adet işlem yapılıyor. Her işlem için 20 kuruş ve EFT’den de masraf aldıklar ını düşünecek olursak bu da bankaların yaklaşık 30 milyon lira daha fazla kazanacağı anlamına geliyor. Banka bunu güvenlik karşılığı yapıyor, ekstra bir hizmet sunmuyor. Banka güvenliği sağlamak zorunda, ekstra para istemeye hakkı yok. Tüketici itiraz etmezse bankaların her yaptıkları yanlarına kar kalır. Her geçen yı l yeni ücretler talep eder.”
Daha önceki dönemlerde mahkemelerin bankalar aleyhine karar verdiğini ifade eden Dinç, “Bankaların bu konuda sicilleri oldukça kabarık” dedi.
Dinç, bankaların öncelikle faizlerden kar etmesi gerektiğini belirterek, şöyle devam etti:
“Bankalar, son dönemlerde esas karlarını yan gelirlerden elde etmeye başladı. EFT, çek-senet tahsilatı, havale gibi işlemlerden masraf alıyor. Hesap cüzdanı için bile para alınmaya başlandı. Bankalar, hesaplarında para bulunduran müşterilerine faiz ödemesi gerekirken, hesap işletim ücreti adı altında kira alıyor. ‘Tek Kullanımlık Şifre’ bankalar için yeni bir gelir kapısı oldu. Tüketicinin hesap açtırırken bankalarına EFT, havale gibi işlemlerden ücret alıp almadığını sorması gerekir. Ücret alınıyorsa hesaplarını başka bankaya taşımalarını tavsiye ederim. Ancak bazı bankalardaki hesaplar zorunlu. Müşteriler o bankadan maaşlarını alıyor. Banka kuruma ödediği promosyonu çalışanlardan çıkarıyor.”
1 Ocak’tan itibaren Türkiye’deki tüm bankaları kapsayacak uygulamayla hesap sahiplerinden müşteri numarası, parola ve şifre bilgilerine ek olarak “Tek Kullanımlık Şifre” istenecek.
Uygulamada banka, internet şubesini kullanacak müşterilere kısa mesajla “Tek Kullanımlık Şifre” gönderecek.
İnternet şubesi kullanan müşterilerin işlerinin aksamaması için 1 Ocak 2010 tarihine kadar kayıtlı ve güncel bir cep telefonu numarasını ilgili bankalara teyit ettirmeleri veya bildirmeleri istendi.

Reklamlar

2 Yorum »

  1. Bankaların biz mudilerine yaptığı bu işkencenin sonu gelmeyecek anlaşılan. Kullandığım internet şubesine her girişte mesaj gelirse bunun hesabını eninde sonunda bana keserler diye düşünüyordumki bu konu bana tercüman oldu teşekkürler.

  2. Sir_Night said

    Evet,maalesef mesaj ücretleri mudilere yansıtılacak.

RSS feed for comments on this post · TrackBack URI

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: